Technical Program

 

Technical Program (pdf)


Tuesday, May 10

8:30 AM - 9:30 AM
P1: Plenary: Ness B. Shroff

9:50 AM - 10:50 AM
Day1-1: Stochastic Network Control

Impact of Time-Correlated Arrivals on the Performance of Backpressure-Based Stochastic Network Control
Jeongho Jeon (University of Maryland, College Park, USA); Anthony Ephremides (University of Maryland at College Park, USA)

H-Infinity Control Based Scheduler for the Deployment of Small Cell Networks
Subhash Lakshminarayana (SUPELEC, France); Mohamad Assaad (Supelec, France); Mérouane Debbah (Supelec, France)

Network Utility Maximization over Partially Observable Markovian Channels
Chih-ping Li (University of Southern California, USA); Michael J. Neely (University of Southern California, USA)

11:10 AM - 12:10 PM
Day1-2: Scheduling I

Scheduling with Per-link Queues and No Per-flow Information in Multi-hop Wireless Networks
Bo Ji (The Ohio State University, USA); Changhee Joo (Korea University of Technology and Education, Korea); Ness B. Shroff (The Ohio State University, USA)

Joint Routing, Scheduling, and Network Coding for Wireless Multihop Networks
Samat Shabdanov (University of Waterloo, Canada); Catherine Rosenberg (University of Waterloo, Canada); Patrick Mitran (University of Waterloo, Canada)

Interference-Free Energy Efficient Scheduling in Wireless Ad Hoc Networks
Liron Levin (Ben-Gurion University of the Negev, Israel); Michael Segal (Ben-Gurion University of the Negev, Israel); Hanan Shpungin (University of Calgary, Canada)

1:40 PM - 2:40 PM
Day1-3: Student Best Paper

Improved Delay-Minimized Data Harvesting with Mobile Elements in Wireless Sensor Networks
Reza Moazzez-Estanjini (Boston University, USA); Ioannis Paschalidis (Boston University, USA)

RFID Tag Counting over Lossy Wireless Channels
Wai Kit Sze (Stony Brook University, USA); Thyaga Nandagopal (Alcatel- Lucent, USA); Wing Cheong Lau (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong); M. Kodialam (Bell Labs, USA)

Spatial Inefficiency of MaxWeight Scheduling
Peter M van de Ven (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Sem Borst (Bell Labs, Lucent Technologies, USA); Lei Ying (Iowa State University, USA)

3:00 PM - 4:00 PM
Day1-4: Delay Minimization

LIFO-Backpressure Achieves Near Optimal Utility-Delay Tradeoff
Longbo Huang (University of Southern California, USA); Scott H Moeller (University of Southern California, USA); Michael J. Neely (University of Southern California, USA); Bhaskar Krishnamachari (University of Southern California, USA)

Scheduling for Multi-channel Wireless Networks: Small Delay with Polynomial Complexity
Shreeshankar Bodas (MIT, USA); Tara Javidi (UCSD, USA)

Distributed Function Computation in Networks: a Joint Delay-Energy Perspective
Nikhil Karamchandani (University of California San Diego, USA); Massimo Franceschetti (University of California at San Diego, USA)

4:20 PM - 5:30 PM
Panel1: Panel: New Challenges in Cellular Wireless (Moderator: Sundeep Rangan)
Panelists: Milind Buddhikot (Bell Labs), Sayandev Mukhurjee (DOCOMO Labs), Lau Chi (Richard) Leung (Telcordia), K. K. Ramakrishnan (AT&T Research)

 

Wednesday, May 11

8:30 AM - 9:30 AM
P2: Plenary: Edward W. Knightly

9:50 AM - 10:50 AM
Day2-1: Multiple Access

Efficient and Fair MAC for Wireless Networks with Self-interference Cancellation
Nikhil Singh (University of Illinois at Urbana Champaign, USA); Dinan Gunawardena (Microsoft Research, United Kingdom); Alexandre Proutiere
(Microsoft Research, United Kingdom); Bozidar Radunovic (Microsoft Research, United Kingdom); Horia Vlad Balan (University of Southern
California, USA); Peter Key (Microsoft Research, United Kingdom)

Random Access in Coded Wireless Packet Networks: Feasibility and Distributed Optimization
Maximilian Riemensberger (Technische Universität München, Germany); Wolfgang Utschick (Technische Universität München, Germany)

Stability and Performance Issues of a Relay Assisted Multiple Access Scheme with MPR Capabilities
Nikolaos Pappas (University of Crete / ICS-FORTH, Greece); Anthony Ephremides (University of Maryland at College Park, USA); Apostolos
Traganitis (ICS-FORTH, Greece)

11:10 AM - 12:10 PM
Day2-2: Scheduling II

On Optimal Dynamic Scheduling for Sum-Queue Minimization in Trees
Srikanth Hariharan (The Ohio State University, USA); Ness B. Shroff (The Ohio State University, USA)

Content Caching and Scheduling in Wireless Broadcast Networks with Elastic and Inelastic Traffic
Navid Abedini (Texas A&M University, USA); Srinivas Shakkottai (Texas A&M University, USA)

Cross-Layer Analysis of Scheduling Gains: Application to LMMSE Rreceivers in Frequency-Selective Rayleigh-Fading Channels
Richard Combes (Orange Labs, France); Salah Eddine Elayoubi (Orange Labs, France); Zwi Altman (France Telecom R&D, France)

12:10 PM - 1:40 PM
Panel2: CATT Sponsored Career Lunch Panel (Moderator: Linda Ness)
Panelists: Tony Ephremides (University of Maryland), Latha Kant (Telcordia), Xinzhou Wu (Qualcomm Flarion Technologies), Kai Yang (Bell Labs), Tian Lan (The George Washington University)

1:40 PM - 2:40 PM
Day2-3: Sensor Networks and Sensing

Deadline Constrained Scheduling for Data Aggregation in Unreliable Sensor Networks
Srikanth Hariharan (The Ohio State University, USA); Ness B. Shroff (The Ohio State University, USA)

Fast Clock Synchronization in Wireless Sensor Networks via ADMM-based Consensus
Davide Zennaro (University of Padova, Italy); Emiliano Dall'Anese (University of Minnesota, USA); Tomaso Erseghe (University of Padova, Italy); Lorenzo Vangelista (University of Padova, Italy)

Neighbor Discovery in Wireless Networks Using Compressed Sensing with Reed-Muller Codes
Lei Zhang (Northwestern University, USA); Dongning Guo (Northwestern University, USA)

3:00 PM - 4:00 PM
Day2-4: Green Cellular Networks/Power Allocation

Open Loop Optimal Control of Base Station Activation for Green Networks
Sreenath Ramanath (INRIA, France); Veeraruna Kavitha (INRIA Sophia Antipolis, France); Eitan Altman (INRIA, France)

Impact of Spatio-Temporal Power Sharing Policies on Cellular Network Greening
Jeongho Kwak (KAIST, Korea); Kyuho Son (University of Southern California, USA); Yung Yi (KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology), Korea); Song Chong (KAIST, Korea)

Satisfying Demands in a Multicellular Network: A Universal Power Allocation Algorithm
Sreenath Ramanath (INRIA, France); Veeraruna Kavitha (INRIA Sophia Antipolis, France); Mérouane Debbah (Supelec, France)

4:20 PM - 5:40 PM
Day2-5: Energy Harvesting Networks

Energy-Neutral Source-Channel Coding in Energy-Harvesting Wireless Sensors
Paolo Castiglione (FTW, Austria); Osvaldo Simeone (New Jersey Institute of Technology, USA); Elza Erkip (Polytechnic Institute of NYU, USA); Thomas Zemen (FTW Forschungszentrum Telekommunikation Wien, Austria)

Performance Evaluation of Resource Allocation Policies for Energy Harvesting Devices
Maria Gorlatova (Columbia University, USA); Andrey Bernstein (Technion - Israel Institute of Technology, Israel); Gil Zussman (Columbia University,
USA)

Optimal Scheduling on an Energy Harvesting Broadcast Channel
Mehmet A Antepli (Middle East Technical University, Turkey); Elif Uysal- Biyikoglu (METU, Turkey); Hakan Erkal (Middle East Technical University, Turkey)

Broadcasting with a Battery Limited Energy Harvesting Rechargeable Transmitter
Omur Ozel (University of Maryland, College Park, USA); Jing Yang (University of Maryland, USA); Sennur Ulukus (University of Maryland, USA)

6:00 PM - 8:00 PM
Ban: Banquet

Thursday, May 12

8:30 AM - 9:30 AM
P3: Plenary: Raj Savoor

9:50 AM - 10:50 AM
Day3-1: Cognitive Radio/Delay Tolerant Networks

Distributed Algorithms for Joint Channel and RAT Allocation in a Cognitive Digital Home
Tianming Li (WINLAB, Rutgers University, USA); Narayan Mandayam (WINLAB, Rutgers University, USA); Alex Reznik (InterDigital, USA)

A Stochastic Differential Equation Model for Spectrum Utilization
Li Yang (University of Michigan, USA); Shang-Pin Sheng (University of Michigan, USA); Romesh Saigal (University of Michigan, USA); Mingyan
Liu (University of Michigan, USA); Dawei Chen (HKUST, Hong Kong); Qian Zhang (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong)

Optimal Forwarding in Delay Tolerant Networks with Multiple Destinations
Chandramani K. Singh (Indian Institute of Science, India); Anurag Kumar (Indian Institute of Science, India); Rajesh Sundaresan (Indian Institute of
Science, India); Eitan Altman (INRIA, France)

11:10 AM - 12:10 PM
Day3-2: Games

A Coalition Game Approach to the Association Problem of Mobiles in Broadcast Transmission
Cengis Hasan (INRIA, France); Eitan Altman (INRIA, France); Jean-Marie Gorce (INSA-Lyon, France)

Spectrum Markets with Interference Complementarities
Hang Zhou (Northwestern University, USA); Randall Berry (Northwestern University, USA); Michael Honig (Northwestern University, USA); Rakesh Vohra (Northwestern University, USA)

Portfolio Optimization in Secondary Spectrum Markets
Praveen Kumar Muthuswamy (Rensselaer Polytechnic Institute, USA); Koushik Kar (Rensselaer Polytechnic Institute, USA); Aparna Gupta (Rensselaer Polytechnic Institute, USA); Saswati Sarkar (University of Pennsylvania, USA); Gaurav S. Kasbekar (University of Pennsylvania, USA)

1:40 PM - 2:40 PM
Day3-3: Security

On the gradual deployment of random pairwise key distribution schemes
Osman Yagan (University of Maryland, USA); Armand M. Makowski (University of Maryland, USA)

Cooperative Jamming via Spectrum Leasing
Igor Stanojev (The Pennsylvania State University, Italy); Aylin Yener (Pennsylvania State University, USA)

Competition and Cooperation in Wireless Access Misbehavior
Iordanis Koutsopoulos (University of Thessaly and CERTH, Greece)

3:00 PM - 4:00 PM
Day3-4: MIMO Downlink

Linear Precoding in MIMO Broadcast Channel with Arbitrary Rank Constraints
Amin Khajehnejad (Caltech, USA); Mohammad Khojastepour (NEC Laboratories America, USA); Guosen Yue (NEC Laboratories America, Inc., USA)

Max-Min Weighted SIR in Coordinated Multicell MIMO Downlink
Desmond W. H. Cai (California Institute of Technology, USA); Tony Q. S. Quek (Institute for Infocomm Research, Singapore); Chee Wei Tan (City University of Hong Kong, Hong Kong); Steven Low (California Institute of Technology, USA)

Rate Optimal Limited Feedback Policies for the MIMO Downlink
Hazer Inaltekin (The University of Melbourne, Australia); Tharaka Samarasinghe (University of Melbourne, Australia); Jamie Evans (University of Melbourne, Australia)

4:20 PM - 5:30 PM
Panel3: Panel: The Role of Wireless in the Future Internet Architecture (Moderator: Wade Trappe)
Panelists: Dipankar Raychaudhuri (WINLAB, Rutgers University), Rich Martin (Rutgers University), Sampath Rangarajan (NEC), Alex Reznik (InterDigital)